Uroginekologia – jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu stanowi problem dla wielu kobiet w różnym wieku. Poczucie braku kontroli nad własnym ciałem wprawia w dyskomfort, a sama dolegliwość utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny miejsc intymnych. Tzw. inkontynencji nie należy bagatelizować. Wczesne rozpoznanie przyczyn i odpowiednia terapia dają szansę na skuteczne i trwałe wyleczenie.

Rozpoznaj i lecz przyczynę

Zasada leczenia przyczyn a nie skutków dotyczy także nietrzymania moczu. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem uroginekologiem. Warto zrobić to w momencie pojawienia się pierwszych objawów, które zignorowane zwykle postępują. Poniżej symptomy, które powinny zaniepokoić i stanowić sygnał do podjęcia działania:

  • Częste oddawanie moczu – co dwie godziny i częściej
  • Przerwanie spoczynku nocnego potrzebą oddania moczu (częściej niż 1 raz w ciągu nocy)
  • Parcie na pęcherz 15 minut po wizycie w toalecie
  • Gubienie moczu (wszelkie ślady na bieliźnie, wkładce), także podczas kichnięcia czy śmiechu
  • Znikoma, jednorazowa ilość oddanego moczu
  • Brak możliwości przerwania strumienia moczu na żądanie
  • Dyskomfort: bolesność, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie w trakcie oddawania moczu.

Fizjoterapia Twoim sprzymierzeńcem w walce z problemem

Przyczyna nietrzymania moczu u kobiet może tkwić w infekcji układu moczowo-płciowego.  W 80% winowajcą są jednak osłabione mięśnie dna miednicy, jako konsekwencja zmian hormonalnych zależnych od wieku, przebytych ciąż i porodów, otyłości. Podstawową formą rehabilitacji jest fizjoterapia uroginekologiczna i uzyskanie odpowiedniego napięcia mięśni. Proces regeneracji trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, ale warto podjąć ten wysiłek. Istnieje prawie stuprocentowa gwarancja na uniknięcie zaawansowanego stadium dolegliwości, farmakologii i zabiegów operacyjnych.

Po więcej informacji, zapraszamy na stronę FizjoDuet Kowalscy – uroginekologia kujawsko-pomorskie.

Dodaj komentarz