Chlamydia – objawy i leczenie

Chlamydioza to choroba zakaźna, przekazywana najczęściej drogą płciową. Badanie na obecność zakażenia powinny przechodzić regularnie osoby zmieniające partnerów seksualnych. Nieleczona chlamydia może prowadzić do powikłań, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Chlamydia jest szczególnie niebezpieczna u kobiet w ciąży, bo może zostać przekazana dziecku w trakcie naturalnego porodu.

Jak można zakazić się chlamydią?

Chlamydia wywoływana jest przez bakterię, która następnie doprowadza do rozwinięcia się infekcji. Najczęściej diagnozowana jest u osób w wieku 15-25 lat, które prowadzą intensywne życie seksualne i nie dbają o zabezpieczenie. Chlamydia można zakazić się przez stosunki analne i dopochwowe. W niektórych sytuacjach chlamydia może zostać przekazana z organizmu na organizm przez korzystanie ze wspólnych ręczników lub pościeli i innych rzeczy osobistych. Większe ryzyko zapadalności na tę infekcję mają osoby, które przeszły już przez inne choroby weneryczne.

Objawy chlamydii

Niestety, objawy chlamydii przez wiele lat są nieodczuwalne dla kobiet, dlatego choroba może rozwijać się do niebezpiecznych postaci. Jeśli jednak zdiagnozujemy już infekcję, należy koniecznie pozostawać pod kontrolą dobrego ginekologa we Wrocławiu prywatnie lub NFZ. Jeśli jednak objawy pojawiają się, to są to najczęściej: zaczerwienienie cewki moczowej, parcie na pęcherz odczuwalne w sytuacjach, gdy nie mamy potrzeby oddania moczu, ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu lub spuchnięcie ujścia cewki moczowej. Zdarza się też, że z narządów rodnych wydostaje się ropna wydzielina, pojawia się śluz, a miesiączka przesuwa się bez żadnej przyczyny. Czasami też niepokojącym objawem może być nienaturalne wydłużenie czasu trwania miesiączki. Jeśli pojawia się krwawienie pomiędzy cyklami, to również powinien być znak, że dzieje się coś niedobrego, ze wskazaniem na zakażenia. Szczególną uwagę powinien również zwrócić ból odczuwany podczas stosunku płciowego. Niektórzy pacjenci dodatkowo cierpią na zaczerwienienie oczu – w niektórych przypadkach dodatkowo z oka wysącza się wydzielina. U mężczyzn niepokojące objawy to obrzęk jąder, a także ból stawów i stan zapalny odbytu.

Jakie powikłania może spowodować nieleczona chlamydioza

Najtrudniejszy w konsekwencjach jest brak płodności. Zdarza się jednak, że chlamydia może doprowadzić na przestrzeni lat do zapalenia nadjądrza lub przydatków. Zdarza się, że wskutek nieleczonego zakażenia chlamydią pojawia się ziarniniak weneryczny lub zapalenie cewki moczowej oraz zapalenie szyjki macicy.