Kwas hialuronowy – w jakiej formie stosować?

Wraz z upływem lat, nasze komórki wytwarzają coraz mniej naturalnego kwasu hialuronowego, który odpowiada za jędrność i właściwe nawilżenie skóry. Pojawiają się pierwsze zmarszczki, a skóra wiotczeje, zmieniając kontur twarzy. Istnieją jednak sposoby na utrzymanie kwasu HA na odpowiednim poziomie – można dostarczać go z zewnątrz, np. w formie zastrzyków, tabletek czy kremów.

Kwas hialuronowy w zastrzykach

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego w tej postaci wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej. Wśród wskazań do wykonania zabiegu można wymienić:

  • konturowanie i powiększanie ust
  • poprawa owalu twarzy
  • korekcja nosa lub brody
  • wypełnienie płytkich zmarszczek
  • podkreślenie kości policzkowych

Kwas hialuronowy występuje w różnych gęstościach, dlatego tak ważne jest, by udać się do profesjonalnego gabinetu, w którym osoba wykonująca zabieg będzie wiedziała, jaki preparat zastosować. Dużą zaletą podania kwasu HA w zastrzykach, jest naturalna stymulacja skóry do produkcji kolagenu, co w późniejszym czasie polepsza jej wygląd, nawet po całkowitym wchłonięciu preparatu.

Kwas hialuronowy w tabletkach

Kwas HA w tej formie, oprócz właściwości kosmetycznych, znajduje zastosowanie wśród sportowców, którzy przyjmują tabletki m.in. w przypadku dolegliwości stawów. Regularne stosowanie ich, poprawia nawilżenie skóry i stawów, a także wspiera odbudowę chrząstek. Co więcej, kwas hialuronowy w tabletkach odgrywa rolę ochronną, gdyż zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieni UVB i pojawieniem się plam słonecznych. Należy jednak pamiętać, aby preparaty tego typu przyjmować zawsze pod ścisłym nadzorem lekarza.

Kwas hialuronowy w kremie

Rynek kosmetyczny oferuje szeroki wybór kosmetyków, w tym kremów, wzbogaconych dodatkiem  kwasu hialuronowego. Pytanie tylko, czy kwas HA może być skuteczny w kremie? Z pewnością tak, jednak na efekty trzeba będzie czekać zdecydowanie najdłużej i nie będą one tak spektakularne, jak po wykonaniu zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej. W przypadku skóry, na której nie widać jeszcze wyraźnych oznak starości, krem będzie wystarczającym rozwiązaniem, natomiast nie przywróci skórze młodości w przypadku rozległych już zmian.

Artykuł powstał we współpracy z dr Maciejem Siembidą z Kliniki Medycyny Estetycznej Pure Aesthetic – kwas hialuronowy Lublin.

Dodaj komentarz