Wino na randkę lub romantyczny wieczór w domu

Przed randką warto pomyśleć o wyborze wina. Odpowiednio dobrane może bowiem nie tylko świetnie podkreślić smak jedzenia, ale też stworzyć nastrojową atmosferę. Jakie wino na romantyczny wieczór sprawdzi się najlepiej? Chcąc oczarować ukochaną czy ukochanego, to pytanie zadaje sobie wiele z nas. Oto rady, które warto wdrożyć w życie, żeby zabłysnąć przed partnerem.

 

Jaki rodzaj wybrać?

 

Białe, czerwone czy różowe? Wytrawne czy słodkie? To zwykle pierwsze pytanie, które sobie zadajemy, gdy wybieramy wino na randkę. Jeśli nie wiemy jaki rodzaj preferuje nasza druga połówka, najlepiej jest dobrać wina do serwowanych potraw. Jeśli planujemy większy zestaw towarzyszących nam dań należy zwrócić uwagę na kolejność podawania win. Na początku podaje się wina białe, by potem przejść do czerwonych. Zacząć należy od win lżejszych i młodszych, dalej podajemy te pełne i bardziej wyrafinowane. Słodkie i półsłodkie muszą poczekać na sam koniec, kiedy przyjdzie pora na deser.

 

Białe wino świetnie podkreśla smak kuchni azjatyckiej. Poza tym sprawdzi się do makaronów z białym sosem, łagodnie przyrządzonego drobiu, sałatek lub owoców morza. Wino czerwone to pierwsze co przychodzi nam na myśl, gdy myślimy jakie wino na randkę wybrać. Kojarzy się ono z romantyczną kolacją przy świecach. Sprawdzi się doskonale, jeśli w menu pojawiają się potrawy o wyrazistym smaku, na przykład dania z czerwonego mięsa, makarony z dodatkiem pomidorów, pikantne pieczenie, gulasze.

 

Różowe wina można raczej skreślić, ponieważ jest to dobry towarzysz upalnych dni, natomiast mniej sprawdzi się na elegancką okazję. Jeśli jednak wybór padnie właśnie na ten rodzaj, warto pamiętać, że pasuje on na przykład do wędzonych mięs, kuchni tajskiej oraz meksykańskiej.

 

Jakość i temperatura trunku

 

Nawet najlepsze wino może okazać się prawdziwym niewypałem, jeżeli zostanie podane w nieodpowiedniej temperaturze. W restauracji o właściwą powinien zadbać kelner, ale w warunkach domowych wymaga to od nas większego stopnia wtajemniczenia. To samo dotyczy kwestii jakości wina, należy więc dokładnie sprawdzić informacje podane na etykiecie. Powinny się tam znajdować na przykład kraj i region pochodzenia, szczep winorośli czy rocznik. Na szczęście w obecnych czasach w tej kwestii mogą nam ułatwić życie sklepy internetowe. W dobrych winiarniach online przy każdym winie znajdziemy jego opis, dzięki czemu lepiej poznamy jego specyfikę czy pochodzenie. Dodatkowo mamy pewność, że wina znajdujące się w ich ofercie są dobrej jakości. Można tam też znaleźć niezwykle ważną informację, jaką jest temperatura podawania danego wina.