Higiena nastolatek podczas miesiączki

Kwestie związane z miesiączką i odpowiednią higieną w trakcie okresu budzą często wiele wątpliwości wśród nastolatek. Jaka powinna być higiena intymna podczas miesiączki i w jaki sposób odpowiednio dobrać tampony dla młodych kobiet?

Jak zachować higienę w trakcie okresu?

Higiena podczas okresu to kwestia szczególnie istotna dla samopoczucia kobiet. Dzięki doborze odpowiednich środków zabezpieczających je przed krwawieniem, ich regularną wymianę i odświeżanie okolic intymnych, będą one czuć się znacznie lepiej. Krew tracona w czasie miesiączki powoduje osłabienie naturalnych barier ochronnych okolic intymnych. Dlatego tak ważne jest, aby były one utrzymane w czystości, a środki higieniczne zmieniane tak często, żeby zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Po zmianie tamponu lub podpaski warto więc umyć okolice intymne delikatnym, specjalnie dla nich przeznaczonym płynem i wodą, nawet kilka razy w ciągu dnia. Jeśli odczuwasz potrzebę odświeżenia się, a przebywasz poza domem, sprawdzą się delikatne chusteczki do okolic intymnych.

Mycie i kąpiele w trakcie okresu

Podczas okresu warto zastąpić gorącą kąpiel szybkim prysznicem. Wysoka temperatura wody, w której spędzimy zbyt dużo czasu może spowodować bowiem rozszerzenie się naczyń krwionośnych i nasilenie krwawienia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zdecydować się podczas okresu na wizytę na basenie. Odpowiednio dobrany tampon zabezpieczy nas przed krwawieniem i przenikaniem szkodliwych drobnoustrojów. Niezbyt wysoka temperatura wody w basenie i odciążenie kręgosłupa pozwoli natomiast rozluźnić się i poczuć zdecydowanie lepiej podczas okresu.

Jak często wymieniać środki higieniczne podczas okresu?

Odpowiednia higiena podczas miesiączki to również regularne wymienianie używanych środków higienicznych. Pamiętaj, że tampony najdłużej mogą pozostawać w pochwie przez 8 godzin, a w dni obfitego krwawienia (najczęściej pierwszy i drugi dzień okresu), należy zmieniać je nawet co 2-3 godziny. Dobierz odpowiedni stopień chłonności tamponu na poszczególne dni miesiączki, zapewniając sobie dzięki temu pełen komfort i bezpieczeństwo. Pamiętaj też, że nawet podpaski o najwyższym stopniu chłonności powinny być regularnie wymieniane. Zawierają one często specjalne składniki chemiczne podwyższające ich chłonność, które przy długim kontakcie z delikatną skórą okolic intymnych może powodować jej podrażnienia, pieczenie lub swędzenie. Warto również pamiętać, że to właśnie w zbyt długim zetknięciu ze środkami chemicznymi na podpasce krew miesięczna zaczyna wydawać drażniący niektóre kobiety zapach. Zapobiegniesz temu i poczujesz się znacznie bardziej komfortowo, jeśli będziesz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny.

Odwiedź https://www.myob.pl/ i dowiedz się więcej.