Dlaczego kawa jest kwaśna?

Kwaśna kawa smakuje niewielu osobom. Zdecydowanie bardziej lubimy łagodny smak kawy. Kwaśny smak wyparzonej kawy może być oznaką, że napój powstał z ziaren o niskiej jakości. Co jeszcze wpływa na fakt, że kawa jest kwaśna?

Kwasowość a kwaśność – jaka jest różnica?

Na początku, należy odróżnić kwasowość kawy od kwaśności. Kwasowość, czyli naturalny odczyn ziaren kawowca może być różny, w zależności od regionu geograficznego, na którym uprawia się tę roślinę, a także od tego, jaki rodzaj gleby znajduje się na tym terenie. Istotne dla poziomu kwasowości jest też to, w którym dokładnie momencie zebrano nasiona kawowca (na ile były dojrzałe w momencie zebrania) oraz jak długo je wypalano i jak przechowywano.

Każde opakowanie kawy zawiera informację o poziomie kwasowości. Jest to często informacja o tym, jakie nuty smakowe będą wyczuwalne w kawie: orzeźwiający cytrus, lub ciekawy słodkawo-ananasowy. O ile jednak jest to informacja o odczynie kwasowości, tak nie jest to już wskazówka odnośnie kwaśnego smaku kawy, spowodowanego przez gnicie lub niedostateczną dojrzałość samych ziaren. Jeśli więc kawa ma nieznośny, kwaśny smak, może to być znak, że coś jest nie tak z samymi ziarnami.

Kwaśność a sposób zaparzania kawy

Zdarza się też, że za pojawienie się nieprzyjemnej kwaskowatości kawy odpowiedzialny jest zły sposób przyrządzania dobrych ziaren. Jeśli kawa była parzona zbyt krótko lub jeśli proces parzenia odbywał się w zbyt niskiej temperaturze, wówczas jak najbardziej należy zastanowić się nad oddaniem ekspresu do serwisu. Ewentualnie, należy sprawdzić ustawienia ekspresu – być może przestawiono go na parzenie w niższej temperaturze lub ustawiono mu błędnie zbyt krótki czas zaparzania.

Zdarza się, że producenci, którzy zdają sobie sprawę z tego, że ziarna, które wypuszczają na rynek pochodzą z gorszej partii, próbują zamaskować ten efekt poprzez mocniejsze wypalanie surowca. Ziarna przepalone mają w sobie goryczkę. Znika kwaśny smak, ale pojawia się mocny posmak gorzki. Warto przyglądać się bacznie każdej partii towaru, smakować kawę i monitorować jej jakość. Szczególnie, gdy jesteśmy właścicielami kawiarni, której klienci liczą na dobrej jakości kawę. Jednym z lepszych sposobów na ustrzeżenie się przed złej jakości kawy jest postawienie na dobry, sprawdzony sklep z kawą opinie, oceny kupujących mają tutaj kluczowe znaczenie).