DOM

Urządzamy i doświetlamy domowe biuro

W związku z pandemią COVID-19, coraz częściej pracujemy zdalnie. By wydajnie i bezpiecznie pracować w domu, potrzebne jest odpowiednio wyposażone i doświetlone stanowisko pracy. Z tym drugim zadaniem poradzą sobie dobre lampy stojące.

Zamiana profesjonalnie urządzonego biura na przestrzeń domową może być sporym wyzwanie. Należy wyodrębnić w mieszkaniu obszar, w którym stworzymy namiastkę gabinetu. Nie musi być to cały pokój. Tak naprawdę wystarczy skrawek salonu, kuchni czy sypialni, który zagwarantuje nam spokój w godzinach pracy. Jeśli musimy pracować dłużej niż godzinę dziennie, warto zainwestować w wygodne biurko, krzesło i dobre oświetlenie. Praca na sofie, w łóżku czy przy kuchennym stole na dłuższą metę jest uciążliwa i może szybko odbić się na naszej produktywności, samopoczuciu i zdrowiu. Lampy stojące to podstawowe wyposażenie przestrzeni roboczej – zwłaszcza, gdy do pokoju wpada mało naturalnego światła albo musimy pracować po zmroku. Jak wybrać idealną lampę stojącą do domowego centrum dowodzenia?

Biurkowa czy podłogowa?

W segmencie lamp stojących znajdziemy modele podłogowe oraz stołowe (biurkowe). Te pierwsze najlepiej sprawdzą się w przestronnych mieszkaniach, w których możemy postawić dużą lampę obok biurka, pozostawiając odpowiednią ilość miejsca na swobodne poruszanie się, korzystanie ze sprzętów, otwieranie szafek etc. Lampa podłogowa nie zajmuje miejsca bezpośrednio na biurku i prezentuje się wyjątkowo nowocześnie. Z drugiej strony, ze względu na spore rozmiary i ciężar, jej przenoszenie bywa uciążliwe i trudne. Jeśli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem lub potrzebujemy bardzo precyzyjnie doświetlić wybrany obszar na biurku, lepszym rozwiązaniem będzie mobilna, kompaktowa lampka stołowa. W przypadku mikro biura lub biurka, warto wybrać model wyposażony w specjalny klips, który umożliwia szybkie i nieinwazyjne mocowanie lampki do blatu. Najważniejsze, by nasza lampa stojąca posiadała regulowane ramię, umożliwiające skierowanie światła na konkretny punkt.

Jakie natężenie światła?

Wybór lampy stojącej do domowej pracowni zależy od rodzaju wykonywanych zadań, a tym samym od naszego zapotrzebowania na światło. Natężenie światła mierzone jest w luksach (lx). Jeśli nasza praca wymaga średniej uwagi, to wystarczy nam światło o natężeniu ok. 300 lx. Jeżeli pracujemy przy komputerze, potrzebujemy 500 lx. Gdy wykonujemy bardzo precyzyjne czynności, biurko doświetlamy 750 jednostkami. Pamiętajmy także o przerwach – relaksujące światło to takie o natężeniu max. 30 lx.

Diody LED czy tradycyjne żarówki?

Jeśli zamierzamy pracować przy sztucznym świetle kilka godzin dziennie, na pewno warto postawić na energooszczędną technologię LED. Na rynku znajdziemy wiele atrakcyjnych, LED-owych propozycji.

Czy wygląd ma znaczenie?

Przy wyborze oświetlenia stojącego (nawet do tymczasowego biura) warto kierować się zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką. Lampa stojąca powinna się nam podobać i harmonizować z całym wystrojem. Dzięki temu, praca w domu będzie o niebo przyjemniejsza, a nasza dopieszczona w każdym detalu aranżacja wzbogaci się o ciekawą i spójną dekorację.