Jak przygotować się do analizy składu ciała

Chęć zrzucenia zbędnych kilogramów w większości przypadków wiąże się dla nas z postanowieniem zwiększenia aktywności fizycznej oraz zminimalizowania zbędnych kalorii. Obie aktywności jak najbardziej są w stanie nam pomóc w skutecznym odchudzaniu. Mierzenie swojej wagi za pomocą tradycyjnych wag domowych pokazuje nam tylko informację dotyczącą całkowitej masy ciała. Owe wyniki jednak powinniśmy przyjmować przez pryzmat tego, że dla jednej osoby ta konkretna wartość masy ciała może być prawidłowa, podczas gdy dla drugiej może być zbyt wysoka. Żeby mieć pełną świadomość tego, z czego składa się nasz organizm, oraz w jaki sposób powinniśmy zaplanować sobie dietę, powinniśmy skorzystać z profesjonalnej analizy składu ciała.

Czym jest analiza składu ciała

Analiza składu ciała jest bardzo szybką, bezbolesną i bezpieczną metodą dogłębnej analizy tego, z czego składa się nasz organizm. Analiza polega na mierzeniu impedancji tkanek miękkich, przez które urządzenie przewodzi prąd o bardzo niskim natężeniu. Dzięki impulsom elektrycznym urządzenie jest w stanie rozpoznać ilość wody oraz tkanki tłuszczowej. Wyniki, jakie ukazuje nam urządzenie, jest ściśle uzależnione od jego stopnia zaawansowania. Możemy otrzymać szczegółowy raport dotyczący:

  • Zawartości tkanki tłuszczowej
  • Masy mięśni
  • Masy kości
  • BMI
  • Masy tłuszczu trzewnego
  • Stosunku masy tkanki tłuszczowej do beztłuszczowej

Dzięki wynikom wygenerowanym przez urządzenie możliwe jest dobranie najbardziej optymalnej diety oraz rodzaju ćwiczeń, który wpasowuje się w potrzeby naszego organizmu. Dzięki wynikom analizy jesteśmy w stanie ustalić obecny stosunek tkanki tłuszczowej do mięśniowej oraz ilości wody w organizmie Analiza składu ciała jest również urządzeniem, które może pomóc we wczesnej diagnostyce chorób metabolicznych oraz sercowo-naczyniowych jak cukrzyca, choroby krążenia  czy nowotwór.

Jak przygotować się do analizy składu ciała

Wiele osób oczekujących na badanie zastanawia się, jak przygotować się do analizy składu ciała. Najważniejsze to weryfikacja, czy możemy przystąpić do takiego badania. Ze względu na impulsy elektryczne, które są przesyłane przez nasze ciało, z analizy składu ciała wykluczone są wszystkie osoby, które przeszłości miały wszczepiony implantem lub rozrusznikiem. Badanie jest również nieodpowiednie dla wszystkich kobiet w ciąży. Wprawdzie dawka impulsu elektrycznego jest bardzo mała i nie zagraża ludzkiemu zdrowiu, nienarodzone dziecko jest narażone na każdy bodziec dochodzący z zewnątrz. Jeżeli żaden z powyższych stanów u nas nie występuje, to  w jaki sposób przygotować się do analizy składu ciała? Na 2 doby przed badaniem nie powinniśmy zażywać alkoholu a na 7 dni przed leków diuretycznych. Jeżeli wykonywaliśmy w ostatnim czasie aktywny wysiłek fizyczny, przerwa powinna wynosić co najmniej 12 godzin.

Bezpośrednio przed badaniem, zaleca się, by wstrzymać się przed spożywaniem posiłków przez co najmniej 4 godziny. Posiłek może zaburzyć precyzyjne dane dotyczące stanu wody w naszym organizmie. Na pół godziny przed badaniem należy opróżnić pęcherz. Ze względu na impulsy elektryczne, które podczas badania będą przechodzić przez ciało, niezbędne jest zdjęcie wszystkich elementów metalowych, w tym zegarki, paski oraz biżuterię.

Analizatory składu ciała – prześwietlenie Twojego organizmu

Analizator składu ciała jest urządzeniem, które dokładnie przeanalizuje stan Twojego organizmu. Analizatory InBody świetnie nadadzą się zarówno na siłownie, jak i do gabinetu lekarskiego. Ze względu na bardzo szeroką gamę różnych modeli urządzenia, każdy będzie miał możliwość wyboru takiego analizatora, który najbardziej spełni oczekiwania swoje oraz klientów, oraz pacjentów.