A może podyplomówka?

Niedługo odbierasz swój dyplom licencjata bądź magistra? Cały czas czujesz niezaspokojony głód wiedzy i nowych wyzwań? A może swoją przygodę ze studiami masz już dawno za sobą i chciałbyś poszerzyć swoje horyzonty i możliwości na rynku pracy? Jeżeli odpowiedziałeś choć raz twierdząco to znaczy, że studia podyplomowe to pomysł w sam raz dla Ciebie. Dowiedz się jak on wyglądają w praktyce i na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania kierunki studiów tego typu.

Czym jest podyplomówka?

Jak sama nazwa wskazuje jest to forma studiów, dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę z wybranego zakresu, który wyjątkowo zaciekawił go w trakcie studiów licencjackich bądź magisterskich. Jednak mimo to kończą się one nie uzyskaniem dyplomu jak w przypadku tradycyjnych studiów wyższych, a uzyskaniem kwalifikacji dyplomowych. Studia podyplomowe trwają zwykle od roku do 2 lat. Odbywają się one zgodnie z tradycyjnym harmonogramem akademickim, czyli rozpoczynają się w październiku, a kończą w czerwcu. Składają się z semestrów, na koniec których przeprowadzana jest sesja egzaminacyjna.

Jaki jest cel kształcenia podczas podyplomówek?

W odróżnieniu od tradycyjnych form studiów zakres nauczania skupia się na zdobyciu przez słuchacza wiedzy specjalistycznej. Prowadzone zajęcia są skierowane przede wszystkim do osób aktywnych zawodowo, które chcą podnieść swoje kompetencje bądź zdobyć niezbędne kwalifikacje bez przerywania kariery zawodowej. W związku z tym tok nauczania wygląda bardzo podobnie jak w przypadku studiów niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia. Zajęcia odbywają siedzibie uczelni bądź poprzez dedykowane platformy internetowe.
Stanowią one idealne uzupełnienie zdobytej wiedzy bądź szansa na szybkie przebranżowienie bądź delikatną korekcję kierunku rozwoju zawodowego. Najczęściej na ukończenie podyplomówki decydują się absolwenci studiów:

1) Pedagogicznych
2) Menadżerskich
3) Prawa i administracji
4) Medycznych
5) Filologii

Jak się dostać?

Rekrutacja na większość kierunków nie wymaga spełnienia dodatkowych wymagań. Te bardziej oblegane wymagają czasami zaliczenia na odpowiednim poziomie egzaminu wstępnego. Są również takie specjalności, które posiadają wymóg formalny w postaci posiadania dyplomu ukończenia określonego kierunku. Noszą one nazwę specjalności kwalifikowanych. Tyczy się to szczególnie absolwentów studiów pedagogicznych.

Studia płatne czy darmowe?

W większości przypadków słuchacz opłaca w pełni czesne za studia, których zwykle koszt roczny wynosi od 1500zł do 9000zł. Istnieje jedak wiele możliwości by za studia płacić o mniej lub wcale. Wiele z kierunków jest współfinansowanych przez fundusze unijne, a także przez prywatne firmy. Wiele z uczelni, które dynamicznie odpowiadają na potrzeby studentów oraz słuchaczy, takich jak WSZiP oferują liczne zniżki, a także stypendia naukowe, które w dużej części bądź w pełni potrafią sfinansować podyplomówkę. Sprawdź czy i Ty możesz skorzystać z nich. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz pod adresem https://wwszip.pl/oferta-studiow-podyplomowych/