Czy można leczyć krótkowzroczność? Ważna jest szybka diagnostyka

Nowoczesne badania wspólnie dochodzą do wniosku że jedną z najbardziej nie przyjaznych dzieciom chorób wzroku jest krótkowzroczności. Spotykane szczególnie często w krajach azjatyckich, na przykład Singapurze i na Tajwanie dotyczy nawet 80% dzieci, albo osób które dopiero weszły w pełnoletność.

Problem nie jest wyizolowany, po Stanach Zjednoczonych Choroba ta dotyka nawet ćwierć populacji.

Obok konsekwencji funkcjonalnych dla ludzi i ekonomii, a także rozwoju wszystkich innych dziedzin życia niesie z sobą ryzyko przekształcenia się w groźniejsze choroby. Może to być zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki.

Co ciekawe krótkowzroczności jest z wadą dziedziczną, co wykazały jedne z badań w USA, a następnie zostały potwierdzone w wielu obszarach świata.

Warto podkreślić fakt konieczności badania wzroku u dzieci. Zwykle wady wzroku są wrodzone, i sprawdzić czy można dopiero w październiku dojrzałym wieku gdy dziecko zaczyna używać gestów. Tutaj sprawdzi się tablica do badania wzroku z rączkami kierunkowymi. Dziecko jest w stanie łatwo pokazać w którą stronę rączka wskazuje.

Dalsze badania dla bardziej dojrzałych dzieci można przeprowadzić już na innych tablicach, a krótkowzroczność składa się dokładnie z pomocą tablic do bliży.

Oferty tablic możecie znaleźć pod tym adresem internetowym

Jak można nabawić się krótkowzroczności a następnie przekazać ją potomstwo.

Okazuje się że rzadsze korzystanie z urządzenie z ekranem przyczynia się do lepszego wzroku, zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Mocne skupienie wzroku, albo czytanie z bliska – niezależnie czy to jest ekran czy książka – może przyczyniać się do powstawania krótkowzroczności. Jeżeli Spędzamy dużo czasu na czytaniu, warto jest wykonać kilka przerw. Najlepiej trzymać się zasady co 20 minut zrobić przerwę na 20 sekund- popatrzeć gdzieś dalej lub bliżej na zmianę.

Czy istnieją sposoby na leczenie krótkowzroczności – jest tutaj kilka metod które mogą być skutecznie:

Pierwsze to operacja oka, albo zakładanie soczewek kontaktowych odwróconej geometry. Soczewki zakłada się na noc.

Drugi sposób to obwodowe zogniskowanie siatkówki – jest to również zabieg.

Skutecznymi metodami leczenia krótkowzroczności o dowiedzionej skuteczności są kuracje z atropiny w postaci kropli do oczu. Jest to dotychczas jedyna sprawdzona metoda która pozwala zmniejszyć wadę i zablokować jej rozwój. Nie jest natomiast w stanie jej wyeliminować.