Ciąża – suplementacja, co warto przyjmować

Suplementacja w ciąży, jak również w czasie karmienia jest niezmiernie ważnym uzupełnieniem diety.

Dziecko czerpie z organizmu matki, więc jeśli matce brakuje jakiegoś cennego składnika, to dziecko też nie będzie mogło z niego skorzystać.

Przyjmowanie kwasu foliowego jest ogólnie znane, zalecane również przed zajściem w ciążę. To nie jedyny ważny składnik, który powinien znaleźć się w diecie przyszłej matki.

Na przebieg ciąży korzystnie wpływają również wielonienasycone kwasy tłuszczowe DHA (kwasy omega 3), witamina D oraz jod, a także cholina, witaminy z grupy B, żelazo i magnez.

Najlepiej porozmawiać z lekarzem jakie witaminy w jakich dawkach przyjmować, bo każdy organizm jest inny i inny może być niedobór witamin. Szczególnie, gdy jest się wegetarianką suplementacja w odpowiednie witaminy ma szczególne znaczenie. Występuje wówczas większe zapotrzebowanie na witaminę B12 oraz cynk. Cynk zmniejsza ryzyko, że dziecko będzie ważyło zbyt mało.

Według prof. Stevena Zeisela, dyrektora Nutrition Research Institute, University of North Carolina – cholina ośmiokrotnie zmniejsza ryzyko występowania zespołu Downa i autyzmu u dzieci.

Aby uzupełnić zapotrzebowanie na cholinę, kobieta w ciąży powinna jeść dziennie około 1,5 kg tuńczyka, 2 kg szpinaku lub ponad 3 jajka. Wrogami choliny jest cukier, alkohol i kawa, dlatego zaleca się jej suplementację.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmować w trakcie ciąży preparaty, które mają w składzie:

Kwas foliowy – początki ciąży do drugiego trymestru – 0,4 mg/dobę

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – od 600 mg DHA

Żelazo – 26-27 mg na dobę

Jod – 200-500 mikrogramów na dobę

Witamina D3 –2000 j.m. na dobę.

Suplementy diety dla kobiet w ciąży i karmiących można sprawdzić w porównywarce cen aptek mojeApteki.pl

Suplementy nie mogą być zamiennikiem odpowiedniej diety, mogą być traktowane jako dodatek uzupełniający dietę. Należy również uważać, żeby nie przedawkować witamin, gdyż może to mieć negatywne skutki dla organizmu i dziecka.